Skip to main content

28 липня 2025 року – Всесвітній день боротьби з гепатитами

28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитами, який було започатковано Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) з ініціативи Світового альянсу по боротьбі з гепатитом. В 2025 р. тема кампанії з нагоди цього Дня сформульована як «Боротьба з гепатитом: зруйнуємо перешкоди» і служить закликом вжити заходи щодо ліквідації фінансових, соціальних та системних факторів (включаючи стигматизацію), які заважають елімінації гепатиту та ефективної профілактики раку печінки.

За даними ВООЗ, у 2022 р. на хронічні гепатити В і С у світі страждали 304 мільйонів людей, а 1,3 мільйона померло від цих хронічних інфекцій. Незважаючи на широке впровадження вакцинації в світі, відсоток немовлят, які були щеплені від гепатиту В у першу добу після народження залишається невисоким – лише 45%. 

Хронічні гепатити В і С непомітно для людини спричиняють тяжкі ураження печінки, включаючи рак, проте їх можна попереджати, контролювати, а у разі гепатиту С – повністю виліковувати. Вибрана тема кампанії нагадує про необхідність підвищувати доступність комплексної гепатологічної допомоги і досягти того, щоб до 2030 року гепатит перестав бути загрозою здоров’ю населення. Діючи зараз, є можливість врятувати життя, запобігти новим інфекціям, скоротити випадки раку печінки, скоротити смертність, знизити витрати на охорону здоров’я та досягти цілей з ліквідації гепатиту до 2030 року. 

За даними ДУ «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» в м. Харкові за 6 міс. 2025 р. зареєстровано випадків: 

– захворювань на гострий вірусний гепатит – 29 (за аналогічний період 2024 р. – 45), з них: вірусним гепатитом А – 3 осіб (в 2024 р. – 9); вірусним гепатитом В – 21 осіб (в 2024 р. – 27); вірусним гепатитом С – 5 осіб (в 2024 р. – 9); 

– захворювань хронічним вірусним гепатитом – 573 (в 2024 р. – 508), з них: вірусним гепатитом В – 70 осіб (в 2024 р. – 79); вірусним гепатитом С – 503 осіб (в 2024 р. – 429).

Гепатит – це запалення печінки, викликане, переважно, вірусною інфекцією. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типу A, B, C, D і E. 

Всі вірусні гепатити поділяються на дві групи – з ентеральним або парентеральним механізмом зараження. До першої групи належать гепатити А і Е, заразитися якими можна при вживанні інфікованої вірусом води або продуктів харчування, а також через брудні руки. 

До другої групи належать гепатити B, C, D, які передаються статевим, трансплацентарним (від матері-плоду) побутовим (через прилади для гоління, зубні щітки, мочалки) шляхами, при лікувально-діагностичних маніпуляціях забрудненим медичним інструментарієм (ін’єкції, операції, трансфузії крові), проведенні нестерильним інструментом процедури манікюру, татуажу, пірсингу, а також при використанні однієї голки різними людьми при вживанні ін’єкційних наркотиків. 

Від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить різний час: від 2-6 тижнів при гепатиті А, до 2-4 і навіть 6 місяців при гепатиті В. 

На початку захворювання гепатит А нагадує грип і починається з підвищення температури тіла (до 38-39°С), головного болю, вираженої загальної слабкості, болях у м’язах. При гепатитах B і С початок, як правило, менш виражений. Так, вірус гепатиту В проявляє себе незначною температурою, болем у суглобах, іноді висипаннями. Початкові прояви гепатиту С можуть обмежитися слабкістю і зниженням апетиту. Через кілька днів симптоми захворювання змінюються: пропадає апетит, з’являються тяжкість або біль у правому підребер’ї, нудота, блювота, темнішає сеча і знебарвлюється кал. Жовтушність склер, слизової оболонки рота, а в подальшому, шкіри, свідчать про перехід хвороби в жовтяничний період. 

Зазвичай після появи жовтяниці стан хворих поліпшується: поступово, протягом декількох тижнів, відбувається зворотний розвиток симптомів. Так протікають гострі форми вірусних гепатитів. 

Найбільшу небезпеку становить хронічний перебіг гепатитів, який характерний для гепатитів B, C та D. Довгостроковими ускладненнями цих інфекцій є цироз та гепатоцелюлярна карцинома.

Основні заходи  профілактики вірусних гепатитів:  

  1. Не вживати некип’ячену воду, завжди мити фрукти і овочі, а також мити руки після відвідування туалету і перед їжею. Так можна запобігти зараженню гепатитами А і Е; 
  2. Для запобігання зараження гепатитами В, С і D необхідно уникати контакту з біологічними рідинами інших людей, в першу чергу з кров’ю: 

– Переривання передачі вірусу гепатиту В забезпечують гігієнічні заходи: індивідуалізація всіх предметів особистої гігієни і роздільне їх зберігання (прилади для гоління, зубні щітки, мочалки, гребінці та ін.), попередження мікротравм в побуті та на виробництві; 

– Найчастіше гепатити В і С передаються статевим шляхом, тому слід уникати випадкових статевих зв’язків, використовувати бар’єрні контрацептивні засоби; 

– Татуювання або пірсинг повинні проводитися тільки стерильним обладнанням; 

– Закривайте будь-які порізи або відкриті рани. 

  1. Найдієвішим способом профілактики вірусного гепатиту В є вакцинація. 

Лікування хворих вірусними гепатитами здійснюється в КНП ХОР «Обласна дитяча інфекційна клінічна лікарня» за адресою: м. Харків, просп. Байрона, 160.

Перейти до вмісту